откриване на течове с термокамераСкрити течове се получават във всички нови и стари сгради. Причините за поява на течове са много и най-разнообразни, като започнем от остарели тръби, фитинги, хидроизолации, канали, до механично увредени такива, химично повредени канали и сифони, а не на последно място и некачествени материали и некачествено изграждане на водопровод и и канализация.  При наличие на следи от теч, когато причината за теча остава неясна и е загадка се прибягва до новите технологични решения. За да се справите с наличен теч, без загуба на време, нерви и неприятни чувства от хаотично къртене се прибягва до откриване на теч с термокамера.

Термокамерата е инфрачервена камера или още термографска камера, която всъщност е апарат за откриване на течове. Уреда работи с дължина на вълната невидима за човешкото око. Всеки предмет (обект) излъчва инфрачервена радиация, която не се вижда от хората.  Термографската камера улавя излъчваната радиация от обекта и го визеализира. Инфрачервениата светлина е с дължина на вълната от 0,7 до 300 микрометра. Напрактика с термокамера може да наблюдавате всички реаллни тела. Само тела в абсолютната нула и под нея нямат инфрачервено излъчване, като за абсолютна нула се счита -273,12 градуса по Целзий. 

Остава да разясним как работи самата термокамера. Откриването на течове с термокамера не е много проста задача. За да се научим да работим с термокамера е необходимо не само да прочетем упътването и ръководството за работа с уреда. Откриване на теч с термокамера е свързано с много знания и практика. За да функционира термокамерата правилно трябва да бъдат зададени точни стойности на околната температура, влажността, осветеност, скорост на вятъра, ъгъла на наблюдение и да се изведе стойноста на коефициента на излъчване на даденият материал. Коефициента на изличване е различен за всеки вид материал и дори зависи от повърхността на материала (полирана, гланцирана или матова). Коефициента на излъчване се бележи с ε и се взема, като стоиност от таблици, но в таблиците е посочен ориентировъчен коефициент на материала. Коефициента на излъчване на материала ε зависи от факторите, които изброихме по-горе и се променя от тези условия. За да зададете точната стойност на ε се налага да напаравите някои спецефични замервания с термокамерата. Едва след точното задаване на всички изброени параметри термокамерата ще работи правилно и коректно.  Неточни параметри на коефициентите и другите амбиентни стойности няма да позволят откриване на теча с термокамерата и въобще термокамерата няма да работи като такава.

Как да се научим да работим с термокамера?

Работата с термокамера е сложна. Хората работещи с термокамери и имащи прото да работят с термокамера се наричат дефектоскописти-термографи. Тези хора трябва да са преминали задължително II нива на обучение от теория и практика и да имат сертификат (разрешително) за откриване на течове с термокамера и термографски анализ на сгради и тръби.

Ние като компания занимаваща се с ВиК услуги предлагаме откриване и отстраняване на течове с термокамера. Разполагаме с термокамера на flir, както и сертификат за извършване на дейността. Фирмата има обучен и сертифициран персонал от трима термографи II ниво.

Предлагаме откриване и отстраняване на течове с термокамера за цялата страна и град София.

Тагове:    откриване,    теч,    термокамера

Близки по темата

най-новите

Източник:

От: 19:10 ч. на 18.08.2015 г.

В категория: Електроника и Техника

Регион: Национален

Прочитания: 107

ВАЖНИ

ИЗБРАНИ

ИНТЕРЕСНИ

 

© copyright ® 2025 iztochnik.com, собственост на insert.bg. Изработка на сайт от Valival