Пролетта чука на вратата, стягайте градината

След зимните студове, когато пролетта чука на вратата, е време да подготвим градината си за нов живот, за да ни изненадва и радва с цветове чак до късна есен, съветват озеленителите. „Сега е моментът да вземем важни решения как да оформим градината и да планираме действията си, за да имаме накрая наистина добри резултати. Трябва да обмислим внимателно какви цветя и храсти искаме да засадим, като съобразим разположението на обичащите много светлина растения със сенчестите и слънчеви части на градината”, казва агрономката от Стара Загора Жулиета Иванова.

Като първа стъпка в подготовката на градината за пролетта тя препоръчва да прегледаме и подготвим в изправност градинарските инструменти, които ще използваме – ножици, мотики, лопати. Много е важно да имаме здрави и удобни ръкавици преди да пристъпим към работа. Маркуч за поливане и ботуши за калта също ще са необходими. „Хубаво е в началото да почистим тревата от изгнилите стръкове, които я задушават и пречат на растежа й. После е добре да направим с вила малки дупки в почвата, което ще й помогне да диша. Като приключим с тревните площи трябва да прекопаем мястото, на което ще се садят цветята и да почистим плевелите. Когато окопаваме, не бива да е близо до корените на растенията, за да не се повредят. Храстите и дърветата, например, е добре да бъдат окопавани в радиус от 50-70 см около коренището. Около растенията с плитки коренища трябва да се оплеви много внимателно, за да не се засегнат те и да се разрохка отгоре почвата за повече въздух”, обяснява Иванова.

„С наближаването на пролетта е време и да се подрежат розите в градината и да се почистят сухите им клонки. Това се прави, когато температурите се задържат трайно високи, не по-рано, за да не попарят после късните пролетни слани младите листенца. Винаги отрязвайте клончето малко над най-горната пъпка с остър нож или градинарска ножица. За да насърчите растежа, винаги отрязвайте издънките над разклонението, от което излизат пъпките”, допълва тя.

Сега е моментът и да се осигурят семена за цветя, които ще се сеят директно в градината, както и за разсад на едногодишните цветни растения. „Почвата, в която ще се сеят, трябва да е по-лека. Това ще улесни поникването и изваждането на разсада после от саксиите. Ако няма някакви специални изисквания, разсадът се мести в лехите в началото на май”, обяснява агрономката.

Тагове:    градината,    има,    рози,    време,    подрязване

Източник:

От: 07:00 ч. на 09.03.2013 г.

В категория: Общество

Регион: Стара Загора

Прочитания: 216

ВАЖНИ

ИЗБРАНИ

ИНТЕРЕСНИ

 

© copyright ® 2025 iztochnik.com, собственост на insert.bg. Изработка на сайт от Valival