...

Наблюдението за Румъния остава

 

Европейската комисия смята, че България е изпълнила условията по механизма за сътрудничество и проверка по всичките 17 препоръки от миналата година. Това съобщиха от пресслужбата на ЕК, която прие днес най-новия си доклад за предприетите от България действия за изпълнение на ангажиментите ѝ във връзка със съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност в контекста на механизма за сътрудничество и проверка.

Механизмът за наблюдение на Румъния обаче остава.  Мониторингът е част от членството на България и Румъния от 12 години насам. Двете страни бяха единствените членки на Общността, поставени под такова наблюдение. Целта му беше да подпомага съдебната реформа, спазването на върховенството на закона и борбата срещу корупцията.

Необходимо е България да продължи да работи последователно за превръщането на отразените в доклада ангажименти в конкретно законодателство и за трайното му изпълнение, се казва в съобщението.

В доклада се подчертава, че България е работила последователно, за да изпълни препоръките на Комисията - реформата в съдебната система, както и за борбата с корупцията, в т.ч. и по високите етажи на властта. 

„Въпреки че все още са налице предизвикателства, свързани с изпълнението на нужните реформи и поддържането на набраната скорост, отбелязаният от България напредък понастоящем е достатъчен, за да се обмислят прекратяването на действието на МСП и използването на нови механизми за мониторинг на национално равнище и на равнището на ЕС. Ще чуем внимателно становищата на Парламента и на Съвета, преди да вземем решение“, заяви председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.

 

ЕК отчита напредък, но запазва мониторинга

 

„ЕК дава оценка, че България е изпълнила всички препоръки на Комисията, а този механизъм е на Комисията. Така че това си е решение на Европейската комисия и тя е независим надпартиен орган“, коментира пред БНР евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Ковачев . 

„Смятам, че го махат заради обещанията на Юнкер, защото той пое такъв политически ангажимент. Отпадането на този механизъм от една страна е добре за България, защото това е едно срамно петно, което тежи в целия интеграционен процес на България. Но от друга страна този механизъм трябваше да доведе до повече справедливост в България, повече ред. Като че ли той не успя да изпълни тази своя роля. И поради това и прекратен“, коментира Елена Йончева, евродепутат от Партията на европейските социалисти.

В доклада се разглеждат предприетите от България действия след ноември 2018 г. В него се съдържа оценката на Комисията на това как българските органи са подходили към 17-те препоръки. Докладът се придружава от работен документ на службите, който съдържа подробен анализ на Комисията въз основа на постоянния диалог между българските органи и службите на Комисията.

Преди да вземе окончателно решение за прекратяване на действието на МСП за България, Комисията ще вземе предвид становищата на Съвета и на Европейския парламент.

 

Вижте още:

ЕК ни критикува за финансовия сектор и прането на пари

Източник:

От: 18:10 ч. на 22.10.2019 г.

В категория: Общество

Регион: Национален

Прочитания: 153

ВАЖНИ

ИЗБРАНИ

ИНТЕРЕСНИ

 

© copyright ® 2024 iztochnik.com, собственост на insert.bg. Изработка на сайт от Valival